Imigranti a Uprchlíci

1. září 2018 v 11:32 | onkl |  Vymahatelnost práva
Jakkoliv se téma jeví pro prostředí České republiky neaktuální, vždyť tu žádné prý nemáme, jsem přesvědčen o opaku. Mainstreamová média toto téma "shazují" s odkazem na politické populisty (v lepším případě) xenofoby a rasisty (v horším případě). V čem se ale média (nejen ta z hlavního proudu) shodují, jsou zprávy z Řecka, Itálie a Španělska o tom, že ačkoliv počty výrazně poklesly, příliv zastaven nebyl. Zejména Itálie se pak opakovaně dožaduje "jakékoliv formy přerozdělování", čímž podmiňuje povolení vylodění migrantů ve svých přístavech.

Ponechám stranou, zda neziskovky, které je "zachraňují" u Lybijských břehů, slouží dobré věci nebo pašerákům lidí. Uznávám, že odpověď není jednoduchá ani jednoznačná. Ale právě pro takovéto případy má světové společenství (ale např. i Evropská Unie) mezinárodní právo a mezinárodní smlouvy, které je třeba k řešení takové situace využít a použít. Jakýkoliv sebelepší a dobře myšlený záměr nemůže překročit právní rámec. Jedno staré přísloví říká, že i cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.

Není přijatelné, aby jednotliví "vůdci" typu Merkellová, Macron aj. rozhodovali "ad hoc" kdy se jim nějaká úmluva či právní norma hodí a kdy ne a je třeba ji porušit v zájmu vyššího dobra. To je ta cesta do pekel. Jsem přesvědčen, že absolutně každý suverénní stát má právo prostřednictvím svých volených zástupců se rozhodnout, zda nelegální migranty na své území vpustí či nikoliv a pokud ano, je jen a výhradně jen na něm, jak se s nimi vypořádá. Solidarita je z podstaty významu slova dobrovolná a nelze ji vynucovat ani podmiňovat.

Lze ale chránit hranice, nelegály vracet do země původu a těch asi 10, výjimečně 20% skutečných UPRCHLÍKŮ, kteří splňují podmínky pro přiznání mezinárodní ochrany (status uprchlíka) nechat projít azylovým řízením. Pokud status získají, mohou využít výhod EU a Schengenu a pohybovat se, případně se i usadit v kterékoliv členské zemi. Proč si vybírají Německo, Švédsko či Francii a jiné bohatší země EU je zřejmé - štědré dávky.

Nenechme si proto vnutit jednotnou azylovou politiku. Jen orgány ČR mohou rozhodnout o udělení azylu osobě, která o něj v ČR požádá (pokud do ČR vstoupila jinak, než přes třetí bezpečnou zemi, pak, dle platné legislativy musí být do bezpečené třetí země vrácena). Jen orgány ČR mohou rozhodovat o výši a způsobu příspěvků (a rovněž o způsobu ubytování - zabezpečená detence po dobu řízení apod. - a tato rozhodně nemůže přesahovat limity, které jsou pro vlastní občany, kteří na rozdíl od příchozích celý život pracovali a do systému přispívali.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama